REKLAMA


Jak podłączyć wentylator łazienkowy


data aktualizacji: 15-01-2019, 08:49
wyświetleń: 6467

Jak podłączyć wentylator łazienkowy

Łazienka to specyficzne pomieszczenie, często wymagające wspomagania w kwestii wentylacji. Duża ilość pary wodnej, zaparowane okna i lustra, uczucie duszności oraz nieprzyjemnych zapachów unoszących się w łazience to najczęstsze objawy źle działającej wentylacji. W takiej sytuacji konieczne może okazać się zamontowanie wentylatora mechanicznego.

 

KIEDY TRZEBA MONTOWAĆ WENTYLATOR ŁAZIENKOWY


Skutki niedrożnej lub zbyt słabej wentylacji są trudne do usunięcia, czasem również kosztowne, dlatego najlepiej działać szybko - montaż wentylatora łazienkowego to koszt od ok. 120 zł wzwyż, a korzyści nie współmiernie większe.

 

MONTAŻ WENTYLATORA A PRZEPISY


Zgodnie z przepisami wentylator może być podłączony tylko w przypadku, gdy kanał wentylacyjny nie jest kanałem zbiorczym.WENTYLATOR NAD WANNĄ LUB KABINĄ PRYSZNICOWĄ


Wentylator nad wanną lub kabiną prysznicową powinien być oddalony od ich dna co najmniej o 2,4 m. Jeżeli odległość jest mniejsza konieczny jest wybór modelu z obudową chroniącą przed wodą. Wentylator  należy zamontować jak najbliżej źródeł pary lub nieprzyjemnych zapachów, jednak na tyle daleko, aby osoby biorąca kąpiel lub prysznic nie były w stanie dotknąć wentylatora.


MIEJSCE MONTAŻU WENTYLATORA


Wentylator najczęściej montuje się w miejscu kratki wentylacyjnej, dlatego należy ją wcześniej zdemontować. Kratka wentylacyjna powinna znajdować się w każdej łazience - zgodnie z zasadą, że brzydkie zapachy oraz wilgoć usuwane są w miejscu ich powstawania, bez rozprzestrzeniania się po całym domu. 

  • Wentylator należy umieścić na jak najwyższej wysokości.
  • Naprzeciwko głównych źródeł wymiany powietrza i co najmniej 30 mm od sklepienia ściany i sufitu.
  • Jeśli wentylator ma zostać zamontowany w pomieszczeniu, w którym znajduje się podgrzewacz wody,kocioł gazowy lub inne podobne urządzenia nie wyposażone w przewód powietrzno-spalinowy, obowiązkiem instalatora jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza.

Montaż wentylatora łazienkowego - schemat podłączenia

 

PODŁĄCZENIE ELEKTRYCZNE

Przed przystąpieniem do instalacji należy odłączyć zasilanie sieciowe, a prace należy zlecić wykwalifikowanej osobie z uprawnieniami.

  • od najbliższej puszki instalacyjnej do otworu wentylacyjnego należy poprowadzić kabel zasilający i połączyć go z włącznikiem
  • odrysowując miejsca montażu kołków mocujących wyznaczamy punkty do wiercenia
  • przez otwory w obudowie wentylatora przeciągamy kabel zasilający i mocujemy wentylator do ściany
  • kabel zasilający umieszczamy w zaciskach wentylatora zgodnie z dołączoną do niego instrukcją

Wentylator w łazience - podłączenie elektryczne


Teraz można już dokręcić maskownicę i przetestować działanie wentylatora.


autor: Beata
zdjecie: STERR

< poprzednia porada   następna porada >Zobacz więcej treści z działu: Wentylacja i klimatyzacja
Zobacz więcej treści z działu: Instalacje


NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

PORADNIK

NASZE SERWISY