REKLAMA


Jak prawidłowo zaplanować wentylację w domu


data aktualizacji: 08-11-2019, 07:56
wyświetleń: 6245

Jak prawidłowo zaplanować wentylację w domu

System wentylacji tradycyjnej jest wstępnie zaprojektowany i zamieszczony w dokumentacji projektowej domu jednorodzinnego. Kupując projekt gotowy mamy już zaprojektowaną wentylację grawitacyjną. Najczęściej są to kominy składające się z kilku kanałów keramzytowych lub przewody elastyczne izolowane wychodzące ponad dach przez specjalne kominki wentylacyjne. 

W przypadku gdy jesteśmy zainteresowani projektem wentylacji mechanicznej za dodatkową opłatą możemy zamówić projekt wentylacji z odzyskiem ciepła z zastosowaniem urządzenia o nazwie rekuperator. Koszt projektu to ok. 300-400 zł. W niedalekiej przyszłości wymagania dotyczące jak najniższego zapotrzebowania na energię budynków mieszkalnych będę coraz ostrzejsze i aby im sprostać rekuperacja będzie standardem.

Instalację z rekuperatorem zaprojektuje gratis instalator urządzenia w oparciu o przepisy dotyczące prawidłowej wentylacji w konkretnych pomieszczeniach. Planując system wymiany powietrza w domach należy pamiętać o konieczności zapewnienia dopływu następujących strumieni powietrza (wymóg ten został określony w normie: PN-83/B-03430/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania):

  • kuchnia z kuchenką gazową - 70 m³/h;
  • kuchnia z kuchenką elektryczną - 50 m³/h;
  • łazienka - 50 m³h;
  • toaleta - 30 m³/h;
  • pokój mieszkalny - 30 m³/h;
  • pomieszczenie pomocnicze (bez okna) - 15 m³/h;
  • przedsionek - 15 m³/h

Normom sprostają instalacje wentylacji mechanicznej - wywiewne z nawiewnikami oraz instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli systemy rekuperacji.


autor: wald55

< poprzednia porada   następna porada >Zobacz więcej treści z działu: Fundament, piwnica, stan zero
Zobacz więcej treści z działu: Stan surowy


NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

PORADNIK

NASZE SERWISY