REKLAMA


Rury wentylacyjne - jakie wybrać


data aktualizacji: 21-08-2018, 05:32
wyświetleń: 1691

Rury wentylacyjne - jakie wybrać

Od wyboru rur wentylacyjnych zależy skuteczność oraz jakość wymiany powietrza w budynku. Rodzaj przewodów budujących instalację wentylacyjną wpływa również na jakość powietrza oraz powstawanie ewentualnych szumów. Jakie zatem powinny być rury do wentylacji?

Przede wszystkim warto postawić na te izolowane i gładkie. Warstwa ochronna (najczęściej wełna mineralna) przeciwdziała powstawaniu skroplin. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym. Zaleca się by przynajmniej zaizolowane były odcinki w newralgicznych miejscach, czyli wszędzie tam, gdzie nie ma ogrzewania. Gładka powierzchnia jest łatwa do wyczyszczenia, a tym samym daje nam większą pewność, że powietrze, którym będziemy oddychać spełni nasze oczekiwania.


Rodzaje rur stosowanych w instalacjach wentylacji:

- przewody karbowane (fleksy) - elastyczne, wygodne w montażu, tanie, ale przenoszą szumy w instalacji, bo zwiększają opory przepływu oraz sprzyjają nagromadzaniu się mikroorganizmów (nie da się ich czyścić), mogą pękać w trakcie eksploatacji.

- kanały wentylacyjne metalowe - sztywne, droższe od elastycznych, zapewniają długą żywotność, znacznie mniej hałaśliwe, można je czyścić; produkowane z blachy (stalowej ocynkowanej, aluminiowo-cynkowej, aluminiowej o podwyższonej odporności termicznej), ze stali nierdzewnej i szlachetnej

  • przewody metalowe gładkie - okrągłe lub o przekroju prostokątnym; stosowane jako odcinki poziome wentylacji
  • przewody skręcane spiralnie (tzw. rury spiro) - mają podwyższoną wytrzymałość ze względu na zewnętrzne wzmacniające przetłoczenia
  • przewody elastyczne - stosowane jako podłączenia anemstatów i innych elementów wentylacyjnych

autor: Beata
zdjecie: Rekuperatory.pl

< poprzednia porada   następna porada >Zobacz więcej treści z działu: Wentylacja i klimatyzacja
Zobacz więcej treści z działu: Instalacje


NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

PORADNIK

NASZE SERWISY