REKLAMA


Zacieki na suficie. Jak się ich pozbyć?


data aktualizacji: 07-12-2015, 10:37
wyświetleń: 3470

Zacieki na suficie. Jak się ich pozbyć?

Często pojawiają się jak na złość – niedługo po pomalowaniu całego wnętrza. Zacieki na suficie mogą mieć różne przyczyny i dopóki ich nie zlikwidujemy, nieestetyczne plamy będą się odnawiać, psując aranżację pomieszczenia. Jak pozbyć się zacieków na suficie?

Najprostszym sposobem jest nałożenie specjalnej farby, doskonale kryjącej plamy i zacieki – jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli sufit jest wilgotny i woda wciąż przez niego przecieka, doszło do poważnej awarii u sąsiada z góry – konieczne będzie porządne odnowienie sufitu. Wtedy nie zadziała nałożenie farby, która błyskawicznie zacznie się łuszczyć i odpadnie. Podobnie w przypadku powstania dużych plam pleśni bądź grzybów nie wystarczy farba biała o właściwościach biobójczych – konieczne jest skucie tynku.

Jak rozpoznać przyczynę zacieków na suficie? Jakie są rodzaje zacieków?

Ciemne plamy na suficie oraz górnej powierzchni ściany to prawdopodobnie pozostałości po dymie papierosowym lub sadzy – należy sprawdzić, czy są suche. Jeżeli są wilgotne i ciemnoszare, mogą świadczyć o zbyt wysokiej wilgotności w pomieszczeniu. Z kolei pojawienie się kryształków soli na powierzchni sufitu lub na ścianie może świadczyć o złym ociepleniu ścian zewnętrznych domu.


Jak zlikwidować wodny zaciek na suficie?

Najmniej groźne dla naszych ścian mogą okazać się nieduże wodne zacieki – o niewielkim zasięgu, nie uszkadzające tynku i szybko wysychające. Niekiedy (na przykład jako skutek awarii instalacji wodnej) mogą wystąpić tzw. purchle, czy zacieki z bąblami. Usuwanie plam powinniśmy rozpocząć, kiedy:

 • awaria została zlikwidowana,
 • woda nie przecieka już przez konstrukcję,
 • powierzchnia na suficie się nie rozwarstwia i nie ma ryzyka odpadnięcia tynku,
 • sufit jest już suchy.
   

Jak rozpocząć usuwanie wodnego zacieku?

 • Bąble i nierówności likwidujemy za pomocą szpachelki, delikatnie zdrapując je ze ściany.
 • Pozostałe ślady gruntujemy i zostawiamy do wyschnięcia na co najmniej dobę.
 • Następnym krokiem jest pokrywanie powierzchni gipsem – gruntowanie ma na celu zakrycie ubytków powstałych podczas usuwania łuszczącej się farby.
 • Zagruntowaną powierzchnię szlifujemy do gładkości, na przykład za pomocą drucianej szczotki lub papieru ściernego.
 • Przed położeniem właściwej farby kryjącej na sufit możemy zastosować specjalną farbę do plam i zacieków, która powinna ostatecznie pokryć widoczność zacieku.
   

Należy pamiętać, aby przy stosowaniu poszczególnych produktów przestrzegać zaleceń producenta – czyli nie rozpoczynać malowania zagruntowanej powierzchni wcześniej niż po upłynięciu podanego na opakowaniu czasu.

Co robić, jeżeli po zalaniu farba na ścianie się łuszczy i zaczyna odpadać?

To znak, że tynk również uległ uszkodzeniu – należy go usunąć i otynkować uszkodzone miejsce, zagruntować i pokryć powierzchnię świeżą warstwą farby – w takim wypadku nie jest wykluczone malowanie całego sufitu od nowa.

Nadmierna wilgoć przyczyną powstawania zacieków – co robić?

Jeżeli przyczyną powstania zacieku nie jest jednorazowe zalanie, a wysoka wilgotność panująca w domu czy mieszkaniu, konieczne może być:

 • wymienienie izolacji ścian,
 • poprawienie wentylacji pomieszczenia,
 • wyremontowanie dachu.
   

Jeśli przyczyna nadmiernej wilgotności nie zostanie usunięta, nawet regularne malowanie nie będzie efektywne, ponieważ zacieki dość szybko się odnowią…i narażą nas na ponowne koszty związane z renowacją. Aby nie popaść w to błędne koło, przyczynę powstawania zacieków należy usunąć raz – a dobrze.


autor: Dulux

< poprzednia porada   następna porada >Zobacz więcej treści z działu: Ściany i okna
Zobacz więcej treści z działu: Wykończenia


NAJNOWSZE ZDJĘCIA W GALERII

PORADNIK

NASZE SERWISY